Haber

Lüleburgaz’da 5 kattan yüksek yapılaşmaya izin verilmiyor!

Uzun yıllardır ahşapsız yatay mimari uygulayan Lüleburgaz Belediyesi, kentte maksimum 5 kata izin veriyor. Ayrıca kentteki yeni yerleşim alanlarının yüzde 26’sı duble, yüzde 23’ü 4 katlı olarak onaylandı.

Lüleburgaz’da uzun yıllardır ahşapsız olarak uygulanan imar planları sayesinde eski imar alanlarında 5 kattan, yeni imar alanlarında 4 kattan fazla yapılaşmaya izin verilmiyor. Yatay mimarinin hakim olduğu şehirde tek bir yüksek katlı yapı yok. Lüleburgaz Belediyesi İtfaiyesi ise olası bir depreme karşı yıl boyunca tatbikatlarını sürdürüyor.

Yeni alanların %26’sı çift!

Tüm bunlarla birlikte plansız büyümenin önüne geçmek için çalışmalarını sürdüren Lüleburgaz Belediyesi, yeni yapılan alanların yüzde 49’unu konut alanlarından oluştururken, konut alanlarının yüzde 26’sı iki katlı, yüzde 23’ü ise 4 katlı olarak onaylandı. Şehir içinde Lüleburgaz Belediyesi’nin hizmet alanları içerisinde 5 kattan yüksek yapılaşmaya izin verilmiyor.

O binaları yok edin!

Tüm bunlara ek olarak 2015 yılında yürürlüğe giren Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında Lüleburgaz Belediyesi depreme karşı hassas olduğu tespit edilen 154 binanın 150’sini yıktı. Kalan 4 binanın da yıkımı için yasal sürecin tamamlanması bekleniyor.

Yatay mimari faktör

Öte yandan bölgede yaşanan deprem yatay mimarinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Lüleburgaz’da belediyenin uzun yıllardır imar planlarında uyguladığı yatay mimari ekspertizlerine göre olası bir depremde oluşabilecek hasarın en aza indirilmesi açısından değerli görülüyor. Bu nedenle uzmanlar şehirlerin şehir planlarının dikey mimari yerine yatay mimariye göre düzenlenmesi için davetlerde bulunmaktadır.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu