İş

Çin’de İmalat PMI Mayıs’ta Büyüme Eşiğinin Altında Kaldı

Çin’de imalat sektörlerinde öncü ekonomik aktivite verileri, Nisan ayının ardından Mayıs ayında büyüme eşiğinin altında kalırken, Kovid-19 salgını sonrası ekonomik toparlanmadaki kırılganlığın devam ettiğine işaret etti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UIB) tarafından açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Mayıs ayında hem imalat hem de imalat dışı segmentlerde geriledi. İmalat PMI 0,4 puan azalarak 48,8 olurken, imalat dışı PMI 1,9 puan azalarak 54,5 oldu.

İmalat PM, Kovid-19 sonrası toparlanma belirtileriyle geçen üç aylık dönemin ardından son iki ayda yeniden büyüme eşiğinin altına geriledi.

PMI endekslerinde 50’nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerde artışa, altındaki değerler ise düşüşe işaret ediyor.

İmalat sanayinde üretim alt endeksi 50,2’den 49,6’ya, yeni siparişler alt endeksi yüzde 48,8’den yüzde 48,3’e, yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise yüzde 47,6’dan yüzde 47,2’ye geriledi. .

Piyasaya duyulan güvenin göstergesi olarak kabul edilen iş beklentileri alt endeksi 54,7’den 54,1’e geriledi.

İmalat dışı PMI ise 54,5 ile büyüme eşiğinin üzerinde kalsa da geçen ay olduğu gibi geriledi. Endeks son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

UIB Kıdemli İstatistikçisi Cao Chinghi, “Ekonomik gelişme düzeyinde bir gerileme oldu. İyileşme ve kalkınmanın temelini yeniden oluşturmaya ihtiyaç var” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Çin’de ekonomik faaliyetleri engelleyen Kovid-19 kısıtlamalarının Aralık 2022’de kaldırılmasının ardından yeni yılla birlikte ekonomide toparlanma işaretleri görülmeye başlandı. İmalat ve imalat dışı PMI endeksleri Ocak ayından bu yana büyüme eşiğinin üzerinde seyretti ve ülke ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyüdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu