Haber

Tarımsal ambalaj atığı toplama otomatlarının sayısı artırıldı

Tarımsal ambalaj atığı toplama otomatlarının sayısı artırıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi kapsamında hayata geçirdiği tarımsal ambalaj toplama otomatlarının sayısını artırdı.

Tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgelerde çevre ve insan sağlığı açısından ciddi bir sorun haline gelen tarımsal ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolüne yönelik Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Çevre Dostu Çiftçi Kart projesi ilgi görmeye devam ediyor. Proje kapsamında tarımsal ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi amacıyla Kumluca’da daha önce 6 noktaya yerleştirilen otomatların sayısı artırıldı. Kumluca’da 2, Finike ilçesinde ise 3 adet yeni otomat makinesi devreye alındı.
TOPLAM 5 YENİ OTOMAT MAKİNELERİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı’nda görev yapan Çevre Teknikeri Hafize Yılmaz Kökçen, insan ve çevre sağlığına zararlı pestisit atıklarının farklı şekilde toplanması için Kumluca’da Çevre Dostu Çiftçi Kart projesinin başlatıldığını belirterek, Talep üzerine otomat sayısı artırıldı. Kökçen, “Kumluca’da toplam 6 adet akıllı otomat kurulumu gerçekleştirdik, şimdi 2 adet daha otomat yerleştirdik ve toplam 8 adete ulaştık.”
Yoğun ilgi gören projenin Kumluca’nın Finike ilçesinde başladığını belirten Kökçen, “Finike’ye 3 adet akıllı otomat kuruldu. Böylece tarım ilacı atıklarının boş ambalaj kutuları geri dönüşüme gönderilerek ikincil hammadde olarak ekonomiye kazandırılacak. Projemizi Antalya’nın diğer ilçelerine de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. “Sürdürülebilir ve sağlıklı çevre odaklı çalışmalarımız Başkanımız Muhittin Böcek’in önderliğinde devam edecek” dedi.
ÖNEMLİ BİR GELİŞME
Adrasan İlçesi çiftçilerinden Ahmet Silahçılar, otomatların kurulmasının bölge için önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Silahcılar, “Ambalaj atıkları tarımsal kalıntı taşıdığı için çevreye büyük zarar veriyor. Bu projeden önce atıklar çevreye atılıyor ve doğal hayat olumsuz etkileniyordu. Proje için Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum. “Ambalaj atıkları karşılığında toplanan puanlara verilecek ödüller de çiftçilerimiz için önemli bir teşvik olacak” dedi.
KUMLUCA’DA 8, FİNİKE’DE 3 NOKTADA OTOMAT MAÇLARI
Otomatlar Kumluca’da; Kumluca Ziraat Odası, Mavikent Pazarı, Kumluca Toptancı Hali önü, Göksu Duran2 Fide Karşısı Geçidi, Kum İlçe Muhtarlığı önü, Adrasan İlçe Muhtarlığı önü, Cumhuriyet Mahallesi A101 önü ve önünde bulunmaktadır. Hacıveliler Camii. Finike’de Turunçova Kapalı Pazar Yeri, Sahilkent Toptancı Hali Girişi ve Hasyurt Eski Toptancı Hali’nde tarımsal ambalaj atığı otomatları bulunmaktadır.
PUANLAR ÖDÜLLERE DÖNÜŞÜYOR
Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi ile çiftçiler, otomatlara atılan her ilaç ambalaj atığı için puan topluyor. Bu puanlarla çiftçiler ödül olarak kendilerine faydalı olabilecek ekipmanlar kazanıyor ve taşınabilir uygulama sayesinde akıllı toplama kaplarının konumunu ve kazandıkları puanları da takip edebiliyor.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu