İş

İzmir’de Yüksek İşsizlik Oranı

Türkiye’de yüzde 24,6 oranında boşluk olduğunu ifade eden Prof. Dr. Derman Küçükaltan, İŞKUR tarafından yayınlanan “İşgücü Piyasası Araştırma Sonuçları” hakkında değerlendirmede bulundu. Özellikle İzmir’de açık iş oranının yüzde 26’ya yükseldiğini kaydeden Küçükaltan, “Sürekli büyüyen bir il olan İzmir’de işgücü arz-talep dengesinin ülke ortalamasının üzerinde olduğu görülüyor. Rapor ayrıca mesleki eğitimin işverenin birinci önceliği olduğunu ortaya koyuyor.”

İŞKUR tarafından yayınlanan “İşgücü Piyasası Araştırma Sonuçları” hakkında Prof. Dr. Derman Küçükaltan yorum yaptı. Rapora göre Küçüktaltan, patronun birinci önceliğinin mesleki eğitim olduğunu belirterek, “İŞKUR verileri ülkemizdeki işsizlerin yeterlilik ve niteliklerinin işverenin talebini karşılamadığını gösteriyor. Meslek liseleri ve meslek yüksekokullarından eğitimli eleman açığı yüzde 14,7 iken, lisans mezunu açığının yüzde 8,6 olduğu görülüyor. Mesleki eğitimli eleman ihtiyacı, lisans mezunu ihtiyacının iki katına yakın.”

“İzmir’de açık iş oranı yüzde 26’ya çıktı”

İzmir’de açık iş oranının yüzde 26’ya çıktığına işaret eden Küçükaltan, “Sürekli büyüyen bir il olan İzmir’de işgücü arz-talep dengesinin ülke ortalamasının üzerinde olduğu görülüyor.” İzmir Konsept Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, meslek lisesi mezunlarının üniversite tercihlerinde daha avantajlı olduğunu vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

“Öğrenciler Farkında Değil”

“Meslek lisesi mezunlarının ek puanları ve Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları (MTOK) avantajları var ama öğrenciler bunun farkında değiller. Meslek lisesi öğrencileri üniversite tercihlerinde alanlarının devamı niteliğindeki bir önlisans programına başvurduklarında ek puan avantajına sahip oluyorlar. Alan dışı tercih yapmak isterlerse bu imkandan yararlanamıyorlar. – İZMİR

kuyucakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu