Haber

İspanya’da ocak ayı sıcaklık rekoru kırıldı

Ulusal Meteoroloji Enstitüsü’nün (AEMET) açıkladığı verilere göre ocak ayı boyunca ülke genelinde 90’dan fazla noktada sıcaklık rekorları kırıldı.

Ocak ayında sıcaklık 27 dereceye ulaştı

Son iki gündür ülkenin güneyinin neredeyse tamamında mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar 20 derecenin üzerine çıktı.

Sıcaklıklar Albacete, Palma de Mayorka ve Badajoz şehirlerinde 21 dereceye, Cordoba, Huelva ve Almeria’da 23 dereceye, Valencia’da 25 dereceye, Murcia’da 27 dereceye ulaştı.

AEMET Sözcüsü Marcelino Nunez, İspanyol basınına yaptığı açıklamada, ülke genelinde hava sıcaklıklarının normallerin 6 ila 12 derece üzerinde olduğunu ancak bazı yerlerde 10 ila 12 dereceye kadar çıktığını söyledi.

İspanya “daha sıcak, daha kuru ve daha savunmasız” olacak

Nunez, şubat ve mart aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini varsaydıklarını belirtti.

Uzmanlara göre iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya mevcut iklim koşulları altında. “Daha sıcak, daha kuru ve daha savunmasız”bir ülke olacak.

Mevcut durumda kuraklık sorunu en çok 1 Şubat itibarıyla kırmızı alarma geçmesi beklenen ülkenin doğusundaki Katalonya bölgesinde etkili olurken, güneydeki Endülüs bölgesinde ise özerk yönetim sürüyor. Zaman zaman su kesintileri yaşanacağını belirten Bakan, ilkbaharda yağış beklenmemesi durumunda yaz aylarında ciddi sorunlar yaşanacağı uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu