Haber

İmamoğlu’ndan adaylık tepkisi: Ula size ne?

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Ekrem İmamoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı, projeler ve bütçe çalışmaları üzerine açıklamalarda bulunan İmamoğlu, isminin cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçmesine şöyle karşılık verdi:

“Gündemde tutanlara bir TV programında söyledim. Yine nezaketli anlaşılması adına -sonunda ‘n’ yok- ‘ula size ne?’ diye cevap vereyim. Zaten Altılı Masa bu konuya etkin bir şekilde çalışıyor. Tekrar diyorum, ula size ne?”

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışan bir bütçe sunuyoruz. İşine odaklı bir bütçeyi meclise sunacağız. Yerel seçime giderken de son yılı tamamlayan bir bütçe olacak. Enflasyon, bütçemizde önemli bir zemin oluşturuyor. Keşke verilerin oynak olmadığı bir zeminde hazırlayabilseydik bütçemizi.”

(Kaftancıoğlu’nun söylediği sav edilen kelamlar için) “Canan Kaftancıoğlu nezaketli bir hanımefendidir. Bu bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum.”

AK PARTİ MİTİNGİ

“Geçen iki önderin katıldığı Cumhurbaşkanı ve MHP önderinin katıldığı toplantıda da söyledim. Toplum ilgi göstermiyor 2 bin 3 bin kişinin katıldığı toplantılara dev buluşma diye tarifledikleri ortamı gördük. Galatasaray stadı 50 bin kapasiteli ve bunun yarısını kapatarak bir tertip yapıldı. Bu demektir ki 25-30 bin kişinin geldiği bir tertip. Yenikapı’da da yaparlardı miting 2-3 milyon kişinin katılım sağladığı söylenirdi. Şimdi ise 25 bin kişinin katıldığı toplantıları dev diye tabir ediyorlar. İstanbul yönünü çevirdi ve iktidarın karşısında.”

“25 bin kişiye yaptıkları buluşmayla övünüyorlar. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ‘nereden nereye’.

“AK Parti ya da diğer siyasi partiler kim isterse onlara imkanlarımızı sunarız. Buluşmalara bütçemiz el verdiği sürece katkı veririz bu demokrasinin bir gerekliliğidir. Özgür ve eşitlikçi bir şekilde propagandalarını yapabiliyorlarsa olgun bir demokrasiden bahsedebiliriz.”

PROJELER

“Çok ihmal var. 20, 22 yıllık bir proje hala yapılmamışsa çok problem vardır.

2024’e kadar Beylikdüzü metrosunun ihalesini yapalım ve temelini atalım istiyoruz. İnşallah 2030’a gelmeden Beylikdüzü metrosu sunulmuş olur.

Başlattık dedikleri projeleri başlatmışlar yanlışsız ancak sonra durdurdukları projeler aslında. Bir kısmı da başladık dedikleri lakin başlatamadıkları projeler örneğin Mahmutbey Esenyurt sınırı. Projesini yeniledik, düşüncelerini çözdük ve biz başlattık. Bunun üzere başladık deyip başlatamadıklarını hatta projelerin dahi olmadığını söyleyebilirim. Bunların sayısı üç diyebilirim. Fakat bunun bir farkı yok, örneğin biz başlatacağız Beylikdüzü metrosunu bir oburu bitirebilir. Kıymetli olan başlattığınız bir projenin sürdürülebilir olması.

Aldığımız projelerin durmuş olmasının sebebi projenin eksik olması, mesela finansmanı hiç yapılmamış engellemeleri hiç konuşmayacağım. Lakin çok şükür tıkır tıkır gidiyoruz.”

BÜTÇE

“Bu yaptığımız 4. bütçe olacak. Bugün açıkladığımız bütçe son yılların en büyük yatırım bütçesi. Yüzde 50’nin üzerine çıkan bir yatırım bütçesi.

Her ne kadar geçmişte yatırım bütçemiz geniş deseler de projeler bütçesizlikten durmuş. Uygulamada gerçekleşen etkili bir bütçe süreci geçirdik diyebilirim. Maliyetlerin üç dört kez değiştiği halde biz cesaretle yüzde 52’ye varan bir yatırım koyduk ve bunu da başaracağız.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu