Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 88,46 dolar

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 88,46 dolardan süreç görüyor.

Dün 88,80 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 88,36 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.25 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,11 artarak 88,46 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 81,06 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki hareketlilikte, global petrol talebine ait belirsizlik tesirli oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta evvelki haftaya nazaran yaklaşık 4 milyon 800 bin varil düşüş kestirim edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların 2 milyon 200 bin varil azalacağı tarafındaydı.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi ABD’nin ham petrol stoklarındaki düşüş öngörüsü ülkede talebin güçlendiği algısıyla fiyatları yukarı yönlü destekliyor.

Çin’de artan Kovid-19 hadiseleri ve alınan önlemler ise talep kaygılarına yol açarak fiyatlardaki yükselişi kısıtlıyor.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ülkenin başşehri Pekin’de artan Kovid-19 vakaları nedeniyle koruma tedbirleri arttırıldı.

Şehrin merkez ilçelerinin büyük bölümünde vatandaşlara mümkün olduğunca evlerinden çıkmamaları tavsiye edilirken, okullarda bugünden itibaren bir hafta çevrim içi eğitime geçildi.

Dün itibarıyla şehir dışından Pekin’e geleceklere başşehre varıştan itibaren 3 gün test yaptırma kuralı getirildi. Günlük olay sayısının son 1 haftada 20 binin üzerine çıktığı ülkede yaklaşık 6 ay sonra Kovid-19’a bağlı birinci can kaybı yaşandı.

Brent petrolde teknik olarak 88,65 ile 89,22 dolar aralığının direnç, 88,08 ile 87,51 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu