Yaşam

Ulusal Geri Dönüşüm Yarışması “Değişimin Öncüleri” başladı

2025 yılına kadar plastik ambalajlarının yüzde 100’ünün geri dönüştürülebilir plastikten olmasını sağlamayı planlayan L’Occitane’ın başlattığı yarış ile en başarılı geri dönüşüm çalışmaları heyet tarafından seçilecek ve ödüllendirilecek.

Dokuma sanatkarı Fırat Neziroğlu, Görsel Sanatçı Deniz Sağdıç, Cam Yapıtları Sanatkarı Hükümran Kemal Vuruşan, Oyuncu Neslihan Yeldan, Yeşil Tabiat Programı imalcisi İnanç İslamoğlu, Gazeteci-Yazar Hoş Sever, Müellif Zeynep Bugay, Modacı Ezra-Tuba kardeşler ve L’Occitane Türkiye Genel Müdürü Pınar Akçam’ın heyet üyesi olduğu yarışı için üretilen eserler 31 Aralık 2022 tarihine kadar loccitanesitesine fotoğraf ve görüntü olarak yüklenebilecek.

Dönüşümde her türlü kullanılmış nesne ve atık materyal kullanılabilecek

L’Occitane, dünyanın her yanında yüzlerce toplumsal sorumluluk projesine imza atarak bayanlar, etraf, sürdürülebilirlik ismine taşın altına elini koyan markalardan biri. Bulunduğu her ülkede hayatı, doğayı, insan sıhhatini önemseyen marka, “Değişimin Öncüleri” geri dönüşüm müsabakası ile Türkiye’nin doğal kaynaklarını müdafaayı ve sıfır atık unsuruyla hayatı sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. Geri dönüşüm çalışmalarının da sıfır atık mantığıyla geri dönüştürülebilen, rastgele bir marka logosu içermeyen malzemelerden yapılmış olması gerekiyor.

“Dünyanın geleceği şu an yaptıklarımıza bağlı”

L’Occitane Türkiye Genel Müdürü Pınar Akçam, müsabakayı hayata geçirme nedenlerini “Gelecekteki dünyayı hepimizin yaşamayı seveceği bir yer olarak hayal etmek istiyoruz. Günümüzde sorumluluk sahibi tüm markaların, dünyamıza karşı geri dönüşüme destek olma ve yaratmış olduğu kirliliği azaltma sorumluluğu var. Dünyamızın geleceği, şu an yaptıklarımıza bağlı! L’Occitane olarak yıllardır atıklarımızı azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüşüm için çalışıyoruz. Hala yapacağımız çok fazla şey var ve çalışmaya da devam edeceğiz” diyerek açıklıyor.

30 Ocak 2023 tarihinde heyetin kararıyla en başarılı geri dönüşüm çalışmaları heyet tarafından seçilecek ve 1’inciye 50 bin TL, 2’inciye 20 bin TL, 3’üncüye 10 bin TL ödül verilecek. İnsanlara tüketim alışkanlıklarını yine sorgulatmayı planlayan Değişimin Öncüleri müsabakası için,

siz de elinize aldığınız her objenin aslında nasıl dönüşebileceğini hayal edin ve yarışa başvurun. Zira sanat tüm kainata ulaşır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu