Ekonomi

TZOB Başkanı: Trakya’daki çiftçilere kuraklık yardımı yapılmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Bir zamanlar bu bölgede çok ciddi bir kuraklık oluyor, üretimde çok büyük düşüş oluyor. Elbette kuraklık yardımı yapılmalı. Bu bölgedeki çiftçilerimiz.” söz konusu.

Bayraktar, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi’ndeki ayçiçeği tarlalarında incelemelerde bulundu.

Ardından gazetecilere açıklama yapan Bayraktar, ayçiçeğinin ülke için son derece değerli bir eser olduğunu söyledi.

Ayçiçeği üretiminin son yıllarda arttığını belirten Bayraktar, üretimin yüzde 40’ının Trakya tarafından karşılandığını söyledi.

Trakya’daki çiftçilerin kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bir zamanlar bu bölgede çok ciddi bir kuraklık oluyor, üretimde çok büyük düşüş oluyor. Tabii ki çiftçilerimize kuraklık yardımı yapılmalı. bu bölge.” söz konusu.

Üreticilerin borçlarının ertelenmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “Bu bölgede üretim yapan üreticilerimizin Ziraat Bankası, çeşitli bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerine benzer ve nakdi kredi borçları var. Bu borçlar kesinlikle faizsiz ertelenmeli. Bunun dışında yine bu bölgenin üreticileri olan üreticilerimiz bizden talepte bulundular, “Sadece ayçiçeğinde değil buğdayda da verim düşük. Buğday mahsulümüz de kuraklıktan etkilendi. Bu nedenle bu bölge afet bölgesi ilan edilmelidir.” dedi.

Bayraktar, ayçiçeğinde kuraklık zararının TARSİM kapsamında olmadığını, TARSİM yönetimiyle görüştüklerini ve 2024 yılında ayçiçeği zararının bu kapsamda değerlendirilmesini beklediklerini kaydetti.

Tarımın dünyada stratejik bir konu olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bakın Karadeniz Tahıl Koridoru açıkken bir ölçü ayçiçeği tedarik ettik. Bir ölçek buğday da verdik. Ancak bu koridor kapandı. Bugün ne zaman açılacağı belli değil. Bugün birçok ülke gördü. Pandemi sürecinde bunu çok iyi yaptılar, gıda milliyetçisi oldular, şimdi ihracatlarını kısıtlıyorlar, “Rusya yapıyor, Hindistan yapıyor, başka ülkeler yapıyor. Bu gıda milliyetçiliği devam edecek. O zaman ayçiçeği, ayçiçeği küspesi veya yağı bulamayacağız. Muhtemelen buğday bulma imkanımız olmayacak. Yani diğer işler, ithal ettiğimiz işler, pamuk ve soya bulma imkanımız olmayacak. Onun için bu ülkenin bereketli topraklarını, bereketli topraklarını akılcı politikalarla, akılcı politikalarla, çiftçimize destek vererek, tarlada tutarak, üretimde kullanarak değerlendirebilirsek birçok eseri rahatlıkla yetiştirebiliriz.”

Bayraktar, uluslararası şirketlerin kalitesiz tohum dağıttığını ve ayçiçeği ekilen tarlaların bir kısmının bu tohumlar yüzünden telef olduğunu iddia etti.

Çiftçilerin girdi maliyetlerinin arttığını belirten Bayraktar, girdi maliyetlerine paralel olarak prim, mazot ve gübre tabanlarının da artmasını beklediklerini belirtti.

Bayraktar, konuşmaların ardından beraberindekilerle Vakıflar Mahallesi ve Çorlu Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu