Haber

Trabzon’da yeni HES oyunu: Dernekpazarı’ndan Hayrat’taki HES izni

TRABZON- Trabzon’un Hayrat ilçesinde, Karadeniz’in hemen hemen tüm nehirleri üzerinde kurulu olan ve birçok yerde derelerin kurumasına, iklim değişikliğine ve zararlı böcek istilasına neden olan Hidroelektrik Santrallere (HES) bir yenisi daha eklenmek isteniyor. Ömerler Mühendislik Şirketi, Baltacı Çayı üzerinde 8 megavatlık HES kurmak için Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Hayrat halkının karşı çıktığı proje için ilçedeki İçme Suyu Arıtma Tesisinde yarın saat 14.00’te Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılacak.

Hayrat’ın aynı bölgesinde eski Artvin Valisi Selahattin Akyurt’un sahibi olduğu Hanlı Güç firması HES kurulması için proje sunmuş ancak 22 Aralık 2022’de yapılan ÇED toplantısına ilçe halkının izin vermemesi üzerine proje rafa kaldırılmıştı. Projede Maki ve Baltacı Derelerinin tünelle Rize’nin İkizdere ilçesindeki Güneyce bölgesine aktarılması ve buraya HES kurulması planlanıyordu. Şirketin bu projede başarılı olamayınca başka bir firmayla aynı bölgede HES kurmaya çalıştığı iddia edildi.

Daha önce Maki Deresi’ne kurulması planlanan regülatör bu kez Baltacı Deresi üzerindeki Ancumah bölgesine taşındı. Maki Deresi için ayrı bir HES projesinin gizlice yürütüldüğü, ÇED toplantısı yapılamamasına rağmen olumlu rapor verildiği belirtildi. Daha önce 4 HES’in kurulduğu ve su debilerinin oldukça düştüğü Hayrat’ta 5’inci HES’in bölgede ciddi bir su kaybı yaratacağı belirtiliyor.

Dernekpazarı Belediye Başkanı Mehmet Aşık

NUHOĞLU İMZALAMADI AMA AŞIK İMZALANDI

Firma yetkilileri geçtiğimiz haftalarda HES projesi için onay almak üzere Hayrat Belediyesi’ne geldi. Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, firmanın taleplerini reddederek ön izin belgelerini imzalamayarak, “HES yapılırsa bu bölgede hayat biter. Köylülerimin istemediği bir şeyi ben de istemiyorum.” Bunun üzerine şirket yetkilileri projeyi kanunun kendilerine verdiği hakkı kullanarak gerçekleştireceklerini belirttiler. Şirket, Hayrat Belediyesi’nden izin alamayınca proje alanının küçük bir kısmını kapsayan komşu ilçe Dernekpazarı Belediyesi’ne başvurdu. Dernekpazarı Belediye Başkanı Mehmet Aşık ön izin belgelerini imzaladı. Nuhoğlu’nun izin vermemesi için kendisini arayarak, “HES’lere karşı değilim. Toplantıya katılacağım” dediği öğrenildi.

Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu

HACIBEKTAŞOĞLU: MEHMET AŞIK İKİ İLÇE HALKINI YÜZ YÜZEYE GÖSTERDİ

Dernekpazarı Belediye Başkanı Mehmet Aşık’ın tutumu Hayrat halkından büyük tepki gördü. Aşık’ın bölgede yaşayanlara danışmadan HES’e izin vermesini eleştiren yöre halkı, Dernekpazarı ile Hayrat halkının birbirine kırıldığını belirtti. Hayrat ilçesinde yaşayan vatandaşlardan Süleyman Hacıbektaşoğlu, ilçesini ilgilendirmeyen bir belediye başkanının, yerel halkın karşı çıktığı bir projeye izin vermesinin vatana ihanet olduğunu belirtti.

Hayrat halkının projeye izin vermeyeceğini vurgulayan Hacıbektaşoğlu, “Bütün köylülerimizle birlikte doğamızı koruyacağız ve şirket yetkililerinin o bölgeye girmesine izin vermeyeceğiz. Daha önce yapılan HES’lerin bu bölgeye verdiği zararı biliyoruz. Başta çay olmak üzere bölgedeki tarım ürünlerinin nasıl etkilendiğini, iklimin nasıl değiştiğini, yabancı böceklerin istilasını biliyor.” Derelerimizin tünelle İkizdere’ye aktarılmasını içeren projenin devam ettiğini öğrendik. Bu proje gizlice yürütülüyor. HES yapılmasına, suyumuzun taşınmasına izin vermeyeceğiz. Bu proje Baltacı Vadisi’ni ve dolayısıyla Hayrat’ı ilgilendiriyor. Bu proje Dernekpazarı Belediye Başkanı Mehmet Aşık’ı ilgilendiriyor. “Bizi ilgilendiren bir proje değil. Mehmet Aşık gelecekte Dernekpazarı halkı ile Hayrat halkını yaşam alanları nedeniyle birbirine düşürecek, kötü olaylara ortak olacak bir kişi olabilir. Yarın orada ortaya çıkacak olumsuzlukların sebebi Mehmet Aşık ve onun imzasıdır” dedi.

Süleyman Hacıbektaşoğlu

ALTINER: TELEFONLA ARANDI VE TEHDİT EDİLDİM

Bölge halkı HES’e izin vermemek için örgütlenirken, firma yetkililerinin projeye karşı çıkan bazı kişileri arayıp tehdit ettiği öğrenildi. Of-Hayrat Derneği Başkan Yardımcısı ve Yeniköy Derneği Başkanı İrfan Altıner, kendisini HES adına arayan bir numaranın daha önce Hanlı Güç firmasından arayan bir numara olduğunu fark ettiğini ve tehdit edildiğini belirtti. Altıner, daha önce de kendisine rüşvet teklif edildiğini belirterek, “Beni Hanlı Enerji şirketinden aradılar. Projeye karşı çıkmazsam bana müteahhitlik yetkisi vermeyi teklif ettiler. Ben de buna karşı çıktığımı, hiçbir menfaatim olmadığını söyledim. iş ama bölge halkının hassasiyeti ve yaşam alanlarının korunması için. Sonra bana ‘Biz 15 kardeşiz’ dediler. ‘Bizimle dans edip edemeyeceğini araştırsaydın’ dediler. Bu projeyi yapacağız.’ Ben de ‘Ayın 17’sinde gelin, burada (Hayrat’ta) zorbalığı yapın’ dedim” dedi.

Hayrat Derneği Başkan Yardımcısı İrfan Altıner, şirket yetkilileri tarafından tehdit edildi

‘DOĞAMIZIN HES DÖKÜMÜNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Hayrat halkı olarak bu projeyi istemediklerini ve buna izin vermeyeceklerini belirten Altıner, “Aynı dere üzerine zaten 4 HES yapıldı. Burada yeni bir HES projesini destekleyecek yer kalmadı. Orada da HES var” dedi. aynı yerdeki İçme Suyu Arıtma Tesisidir.Ayrıca zarar görmesi muhtemeldir.İklim değişikliğinden dolayı zaten su her yıl azalmakta ve doğal yapı bozulmaktadır.Doğamızın bir çöplüğe dönüşmesine izin vermeyeceğiz. HES çöplüğü. Dernekpazarı Belediye Başkanı ne zaman kendi ilçesinde HES inşaatına dahil oldu ve buraya dahil olmak istiyor? Kendisine ne teklif edildi, bu projeye neden destek veriyor? Kimseye danışmadan, “HES’e karşı değilim.” “Hayrat halkına karşı çıkmakla hata ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu