Haber

TBMM’de terör zirvesi! Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler: Pençe Kilit Harekatı ile kilit kapatıldı

TBMM Genel Kurulu’nda Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, terörle mücadele konusunda bilgi verdi. Güler, “Terörü kaynağında yok etme stratejisini hayata geçirdik. Irak’ta Pençe Kilit operasyonlarıyla kilit kapatıldı.” söz konusu.

“ÖDETTİĞİMİZ BEDELLERİ UNUTMUŞ GİBİ GÖRÜNÜYORLAR”

Bakan Güler’in açıklamalarından satırbaşları:

“Şehit haberi alındıktan sonra bazı kesimler tarafından spekülasyonlar yaratılıyor. Kahraman Mehmetçik’in yok sayılma kastının da olduğu görülüyor. ‘Ordunun orada ne işi var’ gibi sorular soruluyor. Tabii bunlar Açıklamalar yakın geçmişte yaşananları, Irak ve Suriye yüzünden ödediğimiz bedelleri unutturuyor gibi görünüyor.Böylesine hassas bir konuda birlik yerine acının siyasi malzeme olarak kullanılması asla kabul edilemez.Eleştiri olabilir ama birlik olmak gerekir. .

“OPERASYONLAR SONRASI BÖLGEDE DURUM DEĞİŞTİ”

Teröristlerin yanı başımızda yuva yapmasıyla birlikte sınır ötesinde daha etkili bir mücadelenin gerekliliği ortaya çıktı. Bu kapsamda 2016 yılı itibarıyla sınırlarımızın güvenliğinin gelecekten sağlanması ve terörün kaynağında bitirilmesi stratejisini uygulamaya başladık. Bedelini Suriye’de ödedik diyorlar. Evet Türkiye bedelini ödedi ama bunu Suriye’de gerekli tedbirleri almadan yaptı. Operasyonların ardından bölgede durum değişti.

Sınırlı amaçlı ve süreli operasyonlar günümüzde yerini kalıcı operasyonlara bırakmıştır. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2019 yılında başlattığı pençe operasyonları, terör örgütünün hareketliliğinin önlenmesi konusunda değerli kazanımlar elde etmemizi sağladı.

“PENÇE KİLİT İLE KİLİTLEDİK”

Üs bölgesi stratejisi sayesinde 30 kilometre derinlikte güvenli bir sınır oluşturduk. Pençe Kilitleme işlemi ile kilit kapatılır. Terör örgütünün mühimmat sevkiyatında sona gelindi. Bu nedenle Pençe operasyonlarımız sonrasında ağır hasar gören PKK, operasyon alanlarımızı öncelikli hedef haline getirdi.

“BİZ OLMASAYDIK SALDIRILAR DEVAM EDECEK”

Biz olmasaydık yıkımımıza yönelik saldırılar devam edecek, şehirlerimizde daha büyük bedeller ödenecekti. Ülke içinden tek bir şehit haberi bile yok. Bu da stratejimizin başarısını gösteriyor. İllerde güvenlik sağlandığı için terör bölgeleri yatırım aldı ve cazibe merkezi haline geldi. Sağlanan güvenlik ve huzur ortamını görmek için bu şehirleri ziyaret etmenizi istiyorum.

Gabar’da petrol çıkarılabiliyorsa, Hakkari yaylalarında festivaller yapılabiliyorsa bu bizim terörü kaynağında yok etme stratejimiz sayesindedir. Ülkede oluşan güven ve huzur ortamının sağlanması kolay olmadı. Kahraman Mehmetçik şu anda ülkesinin huzuru için zor şartlar altında görev yapıyor. Maalesef şehitlerimiz de var.

Hain PKK’lı teröristlerin üs bölgelerimize yönelik alçak saldırıları, görünürlüğün olmadığı bir ortamda gerçekleştirildi. Üs bölgelerimize yaklaşan teröristlerin birden fazlası etkisiz hale getirildi. Sınırlarımızın ötesindeki kahraman çocuklarımız üs bölgelerinde her türlü donanımla çalışıyor, teknolojiden yararlanıyor.

“80 DOKTORUMUZ ÜS BÖLGELERİNDE ÇALIŞIYOR”

Şu anda 80 doktorumuz üs bölgelerinde görev yapıyor. Yine pençe kilitleme operasyonu için kurulan Çukurca Hakkari Işıklı gezici sahra hastaneleri tarafından da hizmet veriliyor. Helikopterler de dahil olmak üzere hızlı araçların çoğu üs bölgelerinde kullanılıyor. Duyarlılığımız en üst seviyede. Bölgedeki üslerimizde güvenlik tedbirlerini sürekli artırıyoruz. Son teknoloji gözetim sistemleri kullanılmaktadır.

Mehmetçiklere karşı çaresiz kalan teröristlerin son mücadeleleri. Teröristlerin kalbi olan Zap’e ulaşmamız, örgütün son direnişini Pençe-Kilit sahasında göstermesine neden oldu.

78 TERÖRİST ETKİLEŞTİRİLDİ

Pençe bölgesindeki üs bölgelerimize PKK’lı teröristler tarafından 3 bin 151 taciz ve sızma girişimi gerçekleşti. Bu baskınlara karşılık olarak Kuzey Irak’ta 1689 terörist etkisiz hale getirildi.

Irak ve Suriye’nin kuzeyinde terör hedefleri vuruldu. Toplam 114 hedef imha edildi. 78 terörist etkisiz hale getirilerek şehitlerimizin kanı geride kalmadı. Tabi bunların hiçbirisi 1 şehidimizin tırnağı kadar bile değil. Acımızı hafifletmiyor. Bu nedenle son terörist etkisiz hale getirilene kadar, bir adım bile geri adım atmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kim destek verirse versin, hangi gerekçeyle olursa olsun güney sınırlarımızda terör koridoru oluşturulmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemizin hukuki çıkarlarını korumaya yönelik her türlü tedbiri kararlılıkla uygulayacağız. “Teröristlere açık ve gizli destek sağlayan ülkelerin kirli planlarını bozmaya kararlıyız.”

HAKAN FİDAN DA MECLİS’TE KONUŞMA YAPTIK

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da TBMM’deki terörle mücadele oturumunda konuştu. Fidan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Devletimizin terör belasını bir an önce sona erdirme konusundaki kararlılığı ve kararlılığı her şeyden üstündür. PKK/YPG ve sınır ötesi destekçilerine karşı yasal meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde mücadelemiz, sonuna kadar devam edecektir. Son terör odağı etkisiz hale getirilir. Bölgemizde barış ve güvenliğin güçlendirilmesi milli güvenlik sistemimizin bir parçasıdır. Politikamızın önceliklerinin başında yer almaktadır. Bu stratejinin bir modülü olarak tüm terör örgütlerinin kalıcı olarak ortadan kaldırılması esastır. Bölgemizde bu sadece milletimizin değil, tüm bölge ülkelerinin huzur ve güven içinde yaşamasının vazgeçilmez şartıdır. Bu nedenle terörle mücadelemizde tüm komşularımızın ve müttefiklerimizin yanındayız. Samimi destek olmuştur. bir zorunluluk.

“PKK TÜRKİYE’DE ZEMİN KAYBETTİ”

Bölücü terör örgütü Türkiye’deki silahlı varlığını kaybetmiştir. Türkiye’deki üssünü kaybeden PKK, saldırılarını sınır ötesine taşımak zorunda kaldı. PKK artık en çok Irak ve Suriye’nin güvenlik tehdidi haline geldi. Örgüt, Irak ve Suriye’deki siyasi boşluktan yararlanıyor. Dışişleri Bakanlığı olarak terörle mücadele diplomasimizi diğer kurumlarımızla iş birliği içerisinde yürütüyoruz. Örgütü ayakta tutan kaynakları birer birer yok ediyoruz. Sadece teröristi yok etmiyoruz, aynı zamanda üst düzey kadroyu da ortadan kaldırıyoruz.

“DAHA FAZLA ÖNLEMLER ALMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİZ”

Eğer KYB, Süleymaniye’ye uyguladığımız yaptırımlara rağmen PKK’ya karşı tutumunu değiştirmezse, daha ileri tedbirler almaktan çekinmeyiz. Irak makamlarıyla istişare sürecimiz devam ediyor ve Irak yönetiminin gelişen PKK anlayışının pekiştirilmesine yönelik çalışmalarımız titizlikle yürütülüyor. Örgütün Suriye ve Irak arasındaki geçişliliği her iki alanda da etkisiz hale getirilmesini gerektiriyor. Suriye’de rejim karşıtlığı üzerine kurulan koalisyon, zamanla DEAŞ ve PKK ile iş birliğine evrildi. Bu çarpık ilişkinin sona ermesi ve PKK’nın doğduğu yer olan Suriye’de yok edilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz. “ABD, DEAŞ’la mücadele bahanesiyle PKK-YPG’yi destekliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu