Haber

SOL Partisi Yargıtay’ın Can Atalay kararını eleştirdi

SOL Parti, Yargıtay’ın tutuklu Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararına ilişkin; “Yargı, bunun siyasi iktidarın sopası olduğunu ve kararın geçersiz olduğunu bir kez daha net bir şekilde ortaya koymuştur. Bu anayasaya aykırı, hukuksuz, adaletsiz ve adaletsiz düzene karşı dayanışmayla mücadeleyi genişleteceğiz” dedi.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, bugün Anayasa Mahkemesi’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararına uymama kararı vererek, “seçilme hakkı” ile “kişi özgürlüğü ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğini belirtti. Daire, ihlal kararına olumlu oy veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında “yargı aktivizmi” yapmakla suçlanarak suç duyurusunda bulundu. Oda, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararı da TBMM Başkanlığı’na gönderdi.

SOL Partisi Genel Merkez Lideri, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin kararına ilişkin bu akşam X (Twitter) hesabından açıklama yaptı:

“Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Can Atalay hakkında verdiği karar, Anayasa Mahkemesini ve dolayısıyla Anayasayı yok sayan bir karardır. Yargı, siyasi iktidarın sopası olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuştur. Karar geçersizdir. Bu anayasaya aykırı, hukuksuz, adaletsiz ve adaletsiz düzene karşı dayanışmayla mücadeleyi genişleteceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu