Ekonomi

Şimşek: İhracatın artması için gerekeni yapmaya devam edeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracatçıların finansman sorununu çözecek yeni uygulamayı duyurdu. İhracatçıların Türk Eximbank kredisine erişiminde yeni bir dönem başlattıklarını belirten Şimşek, “Türk Eximbank, değerleme yapan firmaların finansman sorununu çözmek amacıyla teminat mektuplarının yanı sıra farklı teminat türleri ile de kredi sağlayacak. -katma ve yüksek teknolojili ihracat.” söz konusu.

Şimşek daha sonra sosyal medya uygulaması X’e yaptığı açıklamada, ekonominin dengelenme sürecinde ihracatın artması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Şimşek, dün bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye’ye risk priminin azalmasıyla birlikte sermaye girişinin yaşanacağını ifade etti. Şimşek, “Yatırımcının Türkiye’ye güveni geri geldi. Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) mayıs ayında 700 baz puandan 400 baz puanın altına düştü. Türkiye’nin risk primi neredeyse yarıya indi, yani yatırımcı güveni geri dönüyor, bu da sermaye girişine yol açıyor. ” öncülük edecek.” kelimesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu