Haber

Şanlıurfa’da Tedavi Edilen Kümes Hayvanları Doğaya Serbest Bırakıldı

Şanlıurfa’da son 10 yılda doğada yaralanan veya bitkin durumda olan 1.460 kümes hayvanı tedavi edildikten sonra doğaya salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa’daki Gölpınar Yaban Hayatı ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Görevli çalışandan merkezdeki çalışmalarla ilgili bilgi alan Çokçetin, merkezde tedavileri tamamlanan kerkenez ve çakır kuşlarıyla ilgilendi. Çokçetin ve Doğa Savunma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek, ziyaretin ardından 3 kerkenez ve 1 çakır kuşunu doğaya saldı.

Çokçetin, Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini ve yaban hayatını korumanın temel görevleri arasında olduğunu söyledi. Çokçetin, “Şanlıurfa’da son 10 yılda 1.460 kanatlı hayvan tedavi edilerek doğaya salındı. 2023 yılı itibarıyla 281 kanatlı hayvanı doğaya saldık. Bu kapsamda 3 adet kerkenez kuşunu ve çakır kuşunu doğaya salıyoruz. Bunlar Yavruyken doğada tükenen kuşlar, tedavileri tamamlandıktan sonra doğaya salınıyor.” Doğada kendi başına yaşayabilen hayvanlarımızı doğal ortamlarına salıyoruz” dedi. – ŞANLIURFA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu