Ekonomi

Kirazda rekor yıl: 205 milyon dolara ulaştı

Üretimde dünya lideri ve ihracatta güçlü bir oyuncu olan Türkiye’nin kiraz ihracatı rekor kırıyor. 2023 yılında 200 milyon dolarlık kiraz ihracatı hedefi aşıldı. 2023’ten 4 Ağustos’a kadar olan dönemde kiraz ihracatı yüzde 54 artışla 205 milyon dolara ulaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre; 2023 döneminde, 4 Ağustos’a kadar Türkiye, 205 milyon dolar değerinde 75 bin ton kiraz ihraç etti. Geçen yılın aynı döneminde ihracatımız 57 bin ton yani 133 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türk kirazı yüzde 54 oranında değer kazandı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı Önder Hayrettin Çınar, “Geçen yıla göre çok daha verimli ve bereketli bir kiraz sezonu geçiriyoruz. Geçen yıl 57 bin ton kiraz ihraç ederken bu yıl 75 bin tona ulaştık. 2023 yılında Türk kiraz ihracatı miktar bazında yüzde 32, değer bazında yüzde 54 arttı. 54 farklı ihracat pazarına ulaştık ve 34 ülke ve bölgeye ihracatımızı artırmayı başardık.” söz konusu.

Dünya üretiminde birinciyiz

Başkan Uçak, “Kiraz üretiminde dünya birincisiyiz. Almanya ve Rusya gibi klasik pazarlarımızın yanı sıra Hong Kong, Singapur, Hindistan gibi ülkelerde de Türk kirazımız çok rağbet görüyor. Bu dönemde şu ana kadar ana pazarlarımız olan Almanya’ya yüzde 91 artışla 92 milyon dolar, Rusya’ya ise 41 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Avusturya, ihracatımızda yüzde 686 artışla 14 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. İtalya astronomik artış yaşadığımız bir pazar. İtalya’ya ihracatımız 7.7 milyon dolara, Norveç’e ise yüzde 11’lik bir ivme ile 7.1 milyon dolara ihracatımız var. İngiltere ve İspanya’da da büyük ilerleme kaydettik.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-karayazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu