Haber

İzmir’den kalkan teknede ölü sayısı artıyor

İzmir’den yola çıkan ve İtalya açıklarında batan sığınmacı teknesindeki ölü sayısı 64’e yükseldi. Taliban ise kazada 80 Afgan vatandaşının hayatını kaybettiğini bildirdi. Olayla ilgili olarak bir Türk ve iki Pakistanlı tutuklandı. Türkiye’nin Ege kıyılarından yola çıkan ve İtalya açıklarında batan mülteci botundaki ölü sayısı artıyor. İtalyan yetkililer kimliği belirlenebilen ceset sayısının 64’e çıktığını açıklarken, Taliban kazada 80 Afgan mültecinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Perşembe günü İzmir’den yola çıktığı belirtilen tekne, Pazar sabahı erken saatlerde fırtına nedeniyle İtalya’nın güneyinde kıyıya yakın bir noktada kayaya çarptı. Ahşap teknede 150 ila 200 kişinin olduğu tahmin ediliyor. İtalyan Kıyı Emniyeti, ölülerin ortasında 14 çocuğun bulunduğunu ve şimdiye kadar 80 kişinin denizden kurtarıldığını duyurdu.

İtalyan polisi olayla ilgili olarak biri Türk, ikisi Pakistanlı üç kişinin tutuklandığını ve dördüncü zanlının arandığını bildirdi. İtalyan Yarbay Alberto Lippolis, tutuklanan zanlıların sert hava koşullarına rağmen Türkiye’den yola çıktığını belirterek, hayatta kalan görgü tanıklarının söz konusu kişileri “facianın asıl sorumluları” olarak teşhis ettiğini belirtti.

Kişi başı 8 bin euro istediler.

Lippolis, “İlk incelemelere göre, söz konusu 3 kişinin seyahat karşılığında sığınmacılardan kişi başı 8 bin euro istediği belirlendi ve 3 kişi tutuklandı.” Reuters haber ajansına konuşan İtalyan yargısından bir kaynak, tutuklanan Pakistan vatandaşlarından birinin reşit olmadığını, dördüncü zanlı olan Türk vatandaşı için arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Sığınmacıların büyük çoğunluğunun Afgan olduğu belirtilirken, teknede Pakistan, İran, Somali ve Suriye vatandaşlarının da bulunduğu belirtildi.

Taliban: 80 Afgan vatandaşı öldü

Afganistan’ın Taliban kontrolündeki Dışişleri Bakanlığı, kazada 80 Afgan vatandaşının hayatını kaybettiğini bildirdi. Açıklamada, “Türkiye’den İtalya’ya giden ahşap bir teknede aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 80 Afgan mültecinin hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.”

BM verilerine göre geçen yıl Türkiye’den İtalya’ya deniz yoluyla gelen mültecilerin yaklaşık yarısını Afganlar oluşturdu.

rt/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu