Ekonomi

İktidar ve muhalefetin tartışması hararetlendi: Moderatör araya girdi

İngiltere’de 4 Temmuz’da yapılması planlanan genel seçim öncesi ilk televizyon tartışmasında karşı karşıya gelen Başbakan Rishi Sunak ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, vergilendirme, Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) ve göç konularında hararetli bir tartışma yaşadı.

Muhafazakâr Parti lideri Sunak ve Starmer’ın tartışması zaman zaman şiddetlendi ve tartışmayı yayımlayan ITV televizyonunun moderatörü araya girip, liderlerden “seslerini yükseltmemelerini” istemek zorunda kaldı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Sunak, İşçi Partisi’nin yıllık vergileri hane başına 2 bin sterlin artırmak istediğini savunurken, Starmer buna “tam bir zırva” yanıtını verdi.

Ayrıca her iki lider, tartışmayı seçmenlere kişisel geçmişlerini anlatmak ve çocukluklarının siyasi görüşlerini nasıl şekillendirdiğinden bahsetmek için kullandı.

Tartışma öncesi yapılan son kamuoyu anketleri İşçi Partisi’nin rekor bir oy oranıyla kazanacağını gösteriyordu.

Stüdyodaki katılımcılardan gelen iki lidere gelen ilk soru, geçinme krizini nasıl çözecekleri oldu.

Başbakan Sunak, ekonomiyi büyütme planlarının işe yaramaya başladığını savundu.

Sunak İşçi Partisi’nin ise harcama planlarını hane başına vergileri yılda 2 bin sterlin artırarak finanse edeceğini belirtti.

Sunak bu iddiasını program boyunca sık sık dile getirirken, İşçi Partisi lideri Starmer iddianın “tam bir zırva” olduğunu savundu.

Starmer da rakibinin halka temasını kaybettiğini vurguladı.

Göç başlığı

Tartışma özellikle göç konusunun ele alındığı sırada alevlendi.

Sunak, Starmer’a “Benim yasa dışı göçü engelleyecek caydırıcılık içeren bir planım var. Sen bunu sevmeyebilirsin ama senin planın ne?” sorusunu yöneltti.

Bu sırada tartışmanın moderatörü Julie Etchingham, Sunak’ı seslerin yükselmemesi konusunda uyardı.

Starmer, “Bu korkunç ticareti sürdüren, Manş Denizi’ni geçmeye çalışan savunmasız insanları botlara doldurarak sömüren çeteleri yok etmeliyiz” yanıtını verdi ve bu yanıt tartışmayı izleyen bazı seyircilerden alkış aldı.

İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi NHS’te randevusu bekleme sürelerinin nasıl kısaltılacağı sorulduğunda, Sunak, vaat ettiği sürelere ulaşılamamış olmasından sağlık çalışanlarının grevlerini sorumlu tuttu. Bu yanıt stüdyodaki izleyicilerden tepki aldı.

Başbakan Sunak’ın, sağlık sistemini fonlamak için vergilerin artırılmasına karşı çıkması da salondaki muhafazakarlardan alkış aldı.

Moderatör Etchingham, iki liderden, doktor randevusu beklemek yerine zor durumdaki bir yakınları için özel sağlık sistemini kullanıp kullanmayacaklarını, basitçe “evet” ya da “hayır” diye yanıtlamalarını istedi.

Sunak bu soruya “Evet” yanıtını verirken, Starmer “Hayır” dedi ve özel sağlık hizmeti kullanmadığını vurguladı.

YouGov araştırma şirketi tarafından yapılan anket, ilk televizyon tartışmasından izleyicilerin gözünde az bir farkla Başbakan Rishi Sunak’ın önde çıktığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu