Haber

Hawaii’nin Orman Yangınına Tepkisi ABD Halkını Öfkelendirdi

LONDRA, 15 Ağustos (Xinhua) — The Guardian, ABD halkının son zamanlarda Hawaii’de çıkan orman yangınına verilen tepkiye duyduğu öfkenin arttığını söyledi. Çağdaş ABD tarihinde bir yüzyıldan uzun süredir görülen en ölümcül yangında en az 99 kişi öldü.

İngiliz gazetesinin Pazar günü bildirdiğine göre, “Uyarı eksikliğine ek olarak, bölge sakinleri, yangının neden olduğu sorunlarla boğuşmaya devam eden kurbanlara hızlı ve etkili bir müdahale sağlamak için neden planların yapılmadığını sorguluyor.”

Haberde, yangının çıkmasına günler kala hava tahminlerinin kuvvetli rüzgar ve düşük nemin tehlikeli yangın koşullarına yol açabileceği uyarısında bulunduğu hatırlatıldı.

Rapor ayrıca, “kamu güvenliği için elektrik kesintilerinin” elektrik altyapısının neden olduğu yangın risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğine, ancak “Hawaii Elektrik İdaresi’nin yangın önleme planının bir parçası olarak böyle bir strateji benimsemediğine” dikkat çekti.

Yangın önleme ve kurtarmayla uğraşan kar amacı gütmeyen Hawaii Orman Yangını Yönetimi Örgütü’nün Eş Lideri Andrea Barretto, örgütün yaklaşık on yıl önce yerel halk için bir hazırlık planı yayınladığını söyledi.

Kaynakların yetersiz olduğunu ve toplumun büyük çaplı yangınlarla baş etme konusunda deneyimsiz olduğunu ifade eden Barretto, “Kağıt üzerinde bir planınız olabilir ama bu, onu uygulamadığınız sürece etkili bir uygulamaya dönüşeceği anlamına gelmez.”

korganhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu