Teknoloji

Google Haritalar’ın “Live View” Özelliği Güncellendi

Google’ın en tanınan hizmetlerinden birisi olan Google Haritalar, 2019 yılında Waze’i geçerek dünyanın en çok kullanılan navigasyon ve harita uygulaması olmuştu. Olağan ki Google mühendisleri de bu birinciliği korumak için daima olarak yazılımlarını geliştirip yeni özellikler ekliyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Google Haritalara eklenen ve aracınızın motor tipini seçerek yakıt tasarrufu sağlayabileceğiniz özelliğin ülkemizde kullanıma sunulduğundan bahsetmiştik. Bugün ise Google, kimi yeni özelliklerini kullanıma sundu.

Live View özelliğini kullanırken arama yapabileceksiniz

Geçtiğimiz aylarda Google tarafından tanıtılan Live View güncellemesi bugün nihayet kullanıma sunuldu. Google’ın birkaç yıl evvel kullanıma sunduğu bu özellik sayesinde telefonunuzun AR özelliğini kullanarak etrafınızdaki kafeler, restoranları ve başka pozisyonları kameradan görebiliyor ve 3 boyutlu yol tanımı alabiliyorsunuz. Fakat evvelce bu özeliği kullanırken arama yapamıyordunuz. Bugün gelen güncelleme sayesinde ise Live View özelliğini kullanırken arama yapabileceksiniz.

Live View’ın arama özelliği şu anda yalnızca Los Angeles, Londra, New York, Paris, San Francisco ve Tokyo’da kullanıma sunuldu lakin şu anda Google Haritalar’ın Beta sürümünü kullanan kimi kullanıcılar da bu özelliği ülkemizde deneyimleyebiliyor. Yaptığımız testlerde ülkemizde bu özelliğin şu anda çok da stabil çalışmadığını söyleyebiliriz. Lakin özelliğin ülkemizde kullanılabilir olması yakın gelecekte bu özelliğin ülkemizdeki tüm kullanıcılara sunulabileceğini gösteriyor.

Aracını süratli şarj edecek istasyonları görebileceksiniz

Ayrıca Google Haritalara gelen başka bir özellik de elektrikli araba sahiplerini sevindirecek cinsten. Tüm dünyada kullanıma sunulan bu özellik sayesinde kullanıcılar, elektrikli araçlarının hangi şarj girişine sahip olduğunu telefonun ayarlar kısmından seçebilecek ve şarj istasyonu ararken sadece süratli şarja sahip olan istasyonları filtreleyebilecek. Özelliği kullanabilmek içinse Google Haritalar uygulamasının en yeni sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Daha sonra ise yapmanız gereken tek şey uygulamanın ayarlar kısmına girerek “Elektrikli araç ayarları” kısmından aracınızın desteklediği şarj cinslerini seçmeniz kâfi.

Google ayrıyeten tekerlekli sandalye kullanan bireyler için hazırladığı “Erişilebilir yerler” özelliğini de bu güncelleme ile tüm dünyada kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde bireyler, tekerlekli sandalye kullanarak basitçe girip çıkabilecekleri binaları ve pozisyonları harita üzerinde görebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu