Haber

Erdoğan ve Reisi ortak açıklama yaptı: Filistin’in haklı davasına desteğimizi yineledik

Türkiye’yi ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Erdoğan ve Reisi ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ardından ilk konuşmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Reisi toplantısının 3 Ocak’taki bombalı saldırı nedeniyle ertelendiğini hatırlatan Erdoğan, “3 Ocak’ta Kerman’da meydana gelen menfur terör saldırısını kınıyorum. Türkiye’nin terörle mücadelede İran’ın yanında olduğunu belirtmek isterim.” “

“Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Kurulu 8. Toplantısını” gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, “Bugün İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve işgal altındaki Filistin toprakları başta olmak üzere somut işbirliği alanlarını, bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldık. Terörle, iktidarla, ticaretle, eğitimle mücadele.” “Bugüne kadar konularda görüş alışverişinde bulunduk. Ülkelerimizin ve bölgemizin güvenliğini amaçlayan PKK/PYD/YPG ve PJAK’a karşı iş birliğimizin daha da güçlendirilmesinin önemine değindik.”

İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak istediklerini belirten Erdoğan, “İran’la yıllık 30 milyar dolarlık ticaret hedefimiz kapsamında özellikle koronavirüs salgını sonrasında ilerleme kaydettik. İhtiyacımız olduğunun farkındayız. Bu parkurda daha hızlı koşmak için Sayın Cumhurbaşkanımızla atacağımız adımları görüştük.”

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının sona ermesini istediklerini ifade eden Erdoğan, “Filistin meselesi Türkiye ve İran’ın merkezindedir. Dışişleri Bakanlarımız dün New York’ta Filistin konulu oturuma katıldılar. Bakanlarımız güvenliğin sağlanması ve güvenliğin sağlanması için çalışmalarını sürdürdü. Gazzeli kardeşlerimizin refahına kavuştuk. “30 bin tonun üzerinde yardım malzemesi gönderdik. İsrail’in Gazze’ye yönelik insanlık dışı saldırılarına bir an önce son verilmesini ve kalıcı barışa yönelik acil adımların atılmasını görüştük. Filistin’in haklı davasına desteğimizi yineledik ve bu konuda işbirliği yapma kararımızı yeniledik.” dedi.

RESI: İKİ KARDEŞ ÜLKE OLARAK İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, “Türkiye ile uzun yıllardır iyi ilişkilerimiz var. Bu ilişkileri daha üst seviyelere taşımak istiyoruz. Kardeş ülkeler olarak kapasitemizin çok daha yüksek olduğuna inanıyoruz. İlişkiler çeşitli alanlarda gelişebilir.”

Ekonomi alanında ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade eden Reisi, “Ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. İnşallah bunu İran İslam Cumhuriyeti’ndeki arkadaşlarımın, girişimcilerin çabalarıyla birlikte götüreceğiz. Ticari alanda ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki otoritelerde, doğalgaz da petrol de dahil olmak üzere dost ve kardeş ülkeleriz.” “Türkiye ile bağlantılarımızı geliştirme kararı aldık” dedi.

‘TERÖRİZM BATI ÜLKELERİNİN DESTEĞİYLE ÇALIŞIYOR’

“Öte yandan terörle, uyuşturucuyla ve organize suçlarla mücadelede işbirliği konusunda da irademizi ortaya koyduk” diyen Reisi, şöyle devam etti: “Terörle mücadelede önemli adımlar attık. İran İslam Cumhuriyeti mücadelede tereddüt etmedi.” Terörle mücadelemizde çok sayıda şehit verdik. Amerikalılar kamuoyuna ‘IŞİD’ adını verdiler.” “Onları biz kurduk” dedi. “IŞİD bölgemizde birçok terör saldırısı gerçekleştiriyor. Bunlar Amerikalıların isteği üzerine Siyonizmin desteğiyle yapılıyor. Terör Batılı ülkelerin desteğiyle işliyor.”

DETAYLAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu