Ekonomi

Ekonomist Prof. Dr. Ferman’dan küresel ekonomi için kritik 2026 uyarısı

Ferman’dan Ekonomist Prof. Dr. Global ekonomiiçin kritik 2026 uyarısı

“2026’ya kadar ekopolitik daralma ve durgunluk hakim olacak”

“Küresel olarak 2023, büyüme dostu olmayan bir yıl olacak”

İSTANBUL – Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Konferansı’na katılan Ekonomist Prof. prof. Dr. Ferman, normalleşme yılı olarak kabul edilen 2023 yılını da “büyüme dostu” olmayan bir yıl olarak nitelendirdi.

Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Konferansı ile akademik dünyadan birçok isim bir araya geldi. Pandemi sonrası en çok krize neden olan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ele alındığı konferansta Beykent Üniversitesi Rektörü ve Ekonomist Prof. Dr. Murat Ferman hem 2023 hem de gelecek yıllar için önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Normalleşme olacağı sanılıyordu, maalesef olmadı”

prof. Murat Ferman, birçok sorunun arka arkaya yaşandığını ve hepsinin birbirini tetiklediğini belirterek, şunları söyledi:

“İçinde yaşadığımız karmaşık bir dönem. Pek çok sorun, sanki birbirini tetikliyormuş gibi, sanki birbirini daha etkin ve savurgan hale getiriyormuş gibi senkronize bir şekilde ortaya çıktı. Sıcak savaş, gıda, güç, enflasyon, küresel durgunluk.” , tüm bunlar orta noktaya geldiğinde ülkeler adeta kendilerini hissettiler.Çemberin içinden atamayacakları bir ateş çemberi ortaya çıktı.2022 yılı bir geçiş yılıdır.Son 2’ye damgasını vuran pandemi sonrası sanılıyordu. Yıllardır bu yılın başlamasıyla birlikte normale döneceği sanılıyordu ama ne yazık ki Ukrayna’daki gelişmeler çerçevesinde bu olmadı. Aksine çok farklı sorunlar ortaya çıktı.”

“2026’ya kadar daralma ve durgunluk hakim”

prof. Bu nedenlerle 2026 yılına kadar sürecin sıkıntılı geçebileceğinin de altını çizen Dr. Ferman, “Yani önümüzdeki dönem en az 2026 yılına kadar ekopolitik bir daralma ve durgunluk dönemi olacak ve o iklim hakim olacak. Yol devam edecek. Başta küresel enflasyon olmak üzere, çaba ile bir durgunluğun kapısını aralamakta güçlükler yaşanıyor. Dolayısıyla 2023 yılı, ekonomik büyümeye dost olmayan bir yıl olarak daha karşımızda duruyor ve sorunların analizi sürüyor. Hazırlıklı olmalı ve temkinli bir iyimserlikle devam etmeliyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu