Ekonomi

Druzhba Boru Hattında Sızıntı Tespit Edildi

Polonyalı boru hattı işletmecisi PERN, Rus petrolünü Avrupa’ya taşıyan Druzhba boru hattının batı kesimindeki iki hattan birinde sızıntı tespit edildiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, 5 Ağustos akşamı Polonya’nın merkezindeki Chodecz yakınlarında, ham petrolün Almanya’ya ulaştığı batı kesimdeki iki hattan birinde bir sızıntı olduğu bildirildi.

Hattan petrol akışının durdurulduğu belirtilen açıklamada, ikinci sınırın herhangi bir değişikliğe uğramadan çalıştığı ve bölge halkı için rastgele bir sağlık tehdidi bulunmadığı kaydedildi.

İtfaiye ve PERN acil servis ekiplerinin olay yerine geldiği, çevrede güvenlik önlemi aldığı, olayın çıkış nedeniyle ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

PERN, boru hattının zarar gören kısmının onarımına başlandığını ve akışın 8 Ağustos’ta yeniden başlayacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük petrol boru hatlarından biri olan Druzhba ile günde 2 milyon varil petrol taşınabiliyor. Şu anda günlük taşınan petrol miktarının yaklaşık 1,5 milyon varil olduğu belirtiliyor.

Druzhba boru hattındaki petrol akışı, Rus-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana keskin bir şekilde azaldı ve boru hattı sınır altyapısı, Moskova’nın Kiev yönetimini suçladığı saldırılarda birkaç kez vuruldu, ancak Ukrayna saldırı suçlamalarını reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu