Teknoloji

“Derhal dur!” dedi… Artık kendini bu projeye adadı: 10 bin adet satın aldı!

Birkaç eski DeepMind araştırmacısını işe aldıktan bir aydan fazla bir süre sonra, Twitter’ın şirket içi bir yapay zeka projesiyle ilerlediği bildiriliyor. Business Insider’a göre Elon Musk, şirketin kalan iki bilgi merkezinden birinde kullanılmak üzere kısa süre önce 10.000 GPU satın aldı.

BU PROJEYE ADANMIŞTIR

Bir kaynak, Twitter’ın yapay zeka çalışmasında kullanmayı planlamadığı sürece veri merkezi sınıfı GPU’lara çok fazla para harcamak için çok az nedeni olduğu göz önüne alındığında, satın alma sürecinin muhtemelen Musk’ın çabalarına yardımcı olacağını söyledi. “özel”gösterdiğini söyledi.

Projenin, şirketin kendi devasa veri zenginliği üzerinde eğiteceği üretken bir yapay zekanın oluşturulmasını içerdiği bildiriliyor. Twitter’ın bu teknolojiyi nasıl kullanacağı ise kesin değil. Musk, üretken bir yapay zekanın platformun arama işlevini artırabileceğini veya şirketin reklamcılık işini yeniden inşa etmesine yardımcı olabileceğini tahmin ediyor. Her halükarda, Musk’ın yakında yapay zeka geliştirmek için altı aylık bir ortam için çağrıda bulunan açık bir mektubu imzalama kararıyla, rapor AI dünyasını heyecanlandırıyor.

ELEŞTİRİLEN AI GELİŞMELERİ

Yapay zeka gelişmelerine Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla tepki gösteren Musk, geçtiğimiz günlerde yapay zeka çalışmalarının 6 ay ertelenmesi gerektiğini savunan bir açık yazıya imza atmıştı.

Musk, 2015 yılında kurucu ortağı olduğu yapay zeka araştırma kuruluşu OpenAI’yi sert bir şekilde eleştirmişti. Elon Musk son paylaşımlarından birinde OpenAI’ye karşı çıkıyor.

“100 milyon dolar bağışladığım kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun nasıl olup da 30 milyar dolarlık piyasa değeriyle kâr amacı güden bir kuruluşa dönüştüğü konusunda hala kafam karıştı. Yasalsa, neden herkes yapmıyor?”açıklamalarda bulundu.

 

KAYNAK: HABER7

cayirovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu