Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsani Değerlerin Güçlendirilmesi ve Ötekileştirmenin Tehlikeleri” Çalıştayına mesaj gönderdi Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnsani Değerlerin Güçlendirilmesi ve Ötekileştirmenin Tehlikeleri” Çalıştayına gönderdiği bildirisinde, “Yıllardır insanlığa kurtuluş reçetesi olarak sunulan materyalist ideolojilerin çare olmadığı, bilakis insanlığı ekonomik, siyasi ve ahlaki olarak felakete sürüklediği gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır.” dedi.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Afrika-Asya Üniversiteler Birliği iş birliğiyle düzenlenen Memleketler arası “İnsani Değerlerin Güçlendirilmesi ve Ötekileştirmenin Tehlikeleri” Çalıştayı vakfın genel merkezinde başladı.

Çalıştaya yazılı bildiri gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 3 yıldır tüm dünyayı derinden sarsan global koronavirüs salgınının insani pahaların değerini tekrar hatırlattığını belirtti.

Mesajında bu süreçte onca gelişmişliğe ve ekonomik refaha karşın, insani kıymetlere sahip çıkma konusunda önemli eksiklikler olduğunu gördüklerini söz eden Erdoğan, “Bizi birbirimize yakınlaştırması, empati duygularımızı harekete geçirmesi gereken salgın, tam tersine küresel adaletsizlikleri daha da keskinleştirdi. Hastanelerden, yaşlı bakım evlerinden, sokaklardan yansıyan iç burkucu görüntüler, hafımıza birer utanç ve ibret vesikası olarak kaydedildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, bildirisinde şunları kaydetti:

“Günümüz dünyasında insanı öteki canlılardan ayıran temel vasıfların önemli yara aldığına şahit oluyoruz. Ürkütücü boyutlara varan İslam düşmanlığı, toplumsal ve siyasi çalkantılar, suçsuz çocukları gaye alan kanlı aksiyonlar, bunun en çarpıcı örnekleridir. İnsan fıtratını hiçe sayan sapkın akımlar, global güçlerin de takviyesiyle yayılmakta, toplumun temel direği olan aile kurumu yer kaybetmekte, unsur ve ekran bağımlılığı gençliği esir almaktadır. Yıllardır insanlığa kurtuluş reçetesi olarak sunulan materyalist ideolojilerin deva olmadığı, tersine insanlığı ekonomik, siyasi ve ahlaki olarak felakete sürüklediği gün geçtikçe daha yeterli anlaşılmaktadır. Elbet insanlığı içine düştüğü karanlıktan aydınlığa çıkaracak olan yegane reçete, kadim kıymetlere sarılmak, bizi biz yapan hasletleri yine hatırlamak ve ihya etmektir.”

Erdoğan, bildirisinin sonunda çalıştayın yeni ufuklar açacağına inandığını belirterek programın icrasında misyon alan ve içeriğine katkı sunanlara teşekkür etti.

Çalıştaya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da birer ileti gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu