Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya rekor seviyede başladı

Investing.com – BİST 100, haftaya %1,05 artışla yeni bir rekor açılış yaparak 7.795 puandan başladı.

BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftayı süreçlerde %4,24 artışla 7.714 puandan kapatırken, 8. haftasında da pozitif bir kapanış görerek yükseliş trendini sürdürdü.

Borsa İstanbul’daki pozitif ivme hafta başında kendini gösterirken, güne pozitif başlayan segmentlerde %3 artış yaşandı. bina, faktoringVe basit metaller oradaydı. Güne negatif başlayan bir segment yokken spor, turizmVe toplu taşıma%1’in altında değer kazandı. Bankalarilk süreçlerde hızla %1,5’in üzerine çıkarken HoldingŞube güne %1 artışla başladı.

BIST 100’de güne hızlı başlayan şirketler

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında BRSAN, ZORLAMA, AĞOL, GESANVe KONTROL güne %5’in üzerinde değer artışı ile en çok yükselen hisse olarak başladı. Kısmi düşüşlerin gözlendiği endekste güne satıcılı başlayan hisse senetleri başladı. TUKAŞ, KAGR, FROTO, NOMİNAL OLARAKVe EURENgerçekleşti.

Yurt içinde ve yurt dışında değerli veriler bulunmazken, Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda Orta Vadeli Program hazırlıkları kapsamında finans dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi.

İstanbul Finans Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankaların genel müdürleri katıldı. Cevdet Yılmaz görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

ABD’de bu hafta dış piyasalarda perakende satışlarveri ile FOMC toplantı tutanakları yakından takip edilecektir. Asya endeksleri haftaya satıcılı başlarken, Avrupa endeksleri karışık bir görünüm sergiledi. Avrupa ve ABD vadeli endekslerinde de karışık görünüm hakim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu