Haber

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü: Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah sağlamasının sonuçları olacak

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Angajman Koordinatörü John Kirby, Kuzey Kore’nin Ukrayna’daki savaşta kullanılmak üzere Rusya’ya silah tedarikinin “sonuçları” olacağını ve sadece ABD’den değil diğer ülkelerden de tepkiyle karşılaşacağını söyledi.
???????Kirby, başkent Washington’daki Yabancı Basın Merkezi’nde gazetecilerin Kuzey Kore ile Rusya arasında silah görüşmeleri yapıldığı iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı.
Kuzey Kore’nin Rusya’ya önemli miktarda silah sağlayıp sağlamadığına ilişkin Kirby, “toptan satış konusunda bilgilerinin olmadığını” belirterek, “Pyongyang’ın Rus ordusuna büyük ölçekli mühimmat sağladığını görmedik. Bunu biliyoruz. Bunu biliyoruz.” Wagner’e bir miktar roket ve topçu mühimmatı sağladı. Bu aylardır devam ediyor.” Daha önceydi.” Bu kelimeyi kullandı.
John Kirby, Moskova ile Pyongyang’ın yasadışı bir silah anlaşmasına varması halinde bu konuyu gündeme getirmekten çekinmeyeceğini belirtti.
ABD’nin konuyla ilgili olarak Kuzey Kore ile doğrudan iletişim kurmadığını belirten Kirby, “Pyongyang ile Moskova arasında silah konusunda herhangi bir anlaşma yapılmadığı için ABD’nin bu konuda müttefikleriyle etkili bir diyalog içinde olmadığını” ifade etti.
Kirby, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah sağlamasının “sonuçları” olacağını, ABD ve diğer ülkelerden tepkiyle karşılaşacağını vurguladı.
Rusya’nın Kuzey Kore ile silah karşılığında gıda anlaşması yapmak istediği iddiası
Beyaz Saray, Mart ayında Rusya’nın Kuzey Kore ile silah karşılığında gıda anlaşması yapmak istediğini gösteren istihbarat topladığını iddia etmişti.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 29 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu’nun silah satın almak için Kuzey Kore’ye gitmiş olabileceğini açıklamıştı.
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da dün, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah sağlaması halinde “bedelini ödeyeceği” uyarısında bulundu.
The New York Times’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, “Ukrayna’daki savaşta Moskova’ya daha fazla silah sağlamak ve daha fazla silah sağlamak” amacıyla bu ay Rusya’yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. farklı alanlarda.” “Askeri işbirliği olanaklarını görüşmek üzere” bir araya gelmeleri önerildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu