Ekonomi

Benim Evim Evin Olsun kampanyasına başvuru sayısı 7.792’ye ulaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen afetzedelerin geçici barınma ihtiyaçlarını gidermek için başlatılan “Evim Evin Olsun” kampanyasına başvuru sayısının 7 bin 792’ye ulaştığını bildirdi.

Varank, katıldığı canlı yayında, depremlerin ardından bölgedeki en değerli bahsin sığınak olduğunu söyledi.

Çadır kentler, konteyner kentler, kamu misafirhaneleri, yurtlar ve yaklaşık 1 milyon 600 bin vatandaşın bulunduğu yurtlar sporKendilerini tesisleri gibi kesintili konaklama alanlarında ağırladıklarını belirten Varank, valilikler aracılığıyla bölgeyi boşaltan vatandaşları da barındırdıklarını söyledi.

Vatandaşların kalıcı konutlarına ulaşana kadar barınmalarını sağlamaları gerektiğini vurgulayan Varank, bu çerçevede “Evim Ev Olsun” kampanyasını başlattıklarını hatırlattı.

Varank, kampanya kapsamında kullanmadığı evi ve yazlığı olan vatandaşların buralarda afetzedeleri barındırmak istediklerini bildirdiklerini ve kampanyayı bu şekilde başlattıklarını anlattı.

Kampanyadaki son başvuru sayısını paylaşan Bakan Varank, “7 bin 792 vatandaşımız afette evlerini kardeşlerimize açtı. Bir kısmı bedel istemeden evlerini açan hayırseverlerimiz. Yaklaşık 6 bin hayırseverler evlerini ücretsiz açtılar.Bunun ötesinde evlerini ucuza kiraya açan hayırsever vatandaşlarımız var.” dedi.

Kampanyanın işleyişi hakkında bilgi veren Varank, konutu olan hayırseverlerin emlak siteleri üzerinden konut bilgilerini sisteme girdiğini, kaymakamlıkların konutların depremzedelere uygun olup olmadığını kontrol ettiğini ve depremzedelerin uygun konutlara yerleştirildiğini söyledi. .

İlk günden itibaren çok güzel geri dönüşler aldıklarını belirten Varank, şunları kaydetti:

“Bu yardım yarışının içinde olmak isteyen vatandaşlarımız kampanyaya yoğun bir şekilde destek veriyor. Sanatçılarımız, spor dünyasının önemli isimleri ve siyasetçilerimiz bu kampanyaya destek veriyor. Bu sisteme evlerini kayıt ettiren hayırsever vatandaşlarımız sayesinde daha sağlıklı bir gün olacağına inanıyoruz.” Bu sıkıntılı dönemde depremzedelerimizin sıkıntılarının bir nebze de olsa hafifletilmesinin bir yolu, depremzede kardeşlerimiz bu evlerde geçici bir süre misafir olabileceklerdir.”

Bakan Varank, deprem bölgesinde sanayicilere verilecek desteklere değinerek, depremden etkilenen 11 ilde sanayi envanteri çıkarma çalışmalarında sona geldiklerini söyledi. Varank, organize sanayi bölgelerinde rastgele bir yıkımın olmadığını, OSB’lerin değerli bir kısmında üretime başladığını sözlerine ekledi.

haber-cicekdagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu