Ekonomi

Bakan Nabati’den BDDK verilerine doğrulanan açıklama

ANKARA (İGFA) –Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, bankacılık bilgilerinin, sektörün güçlü sermaye yapısı, yüksek operasyonel kalitesi ve karlılık oranları ile çok sağlıklı bir görünüme sahip olduğunu teyit ettiğini kaydetti.

BDDK’nın Şubat ayı verilerini sosyal medya hesabından değerlendiren Bakan Dr. Nebati, yaptığı paylaşımda, “Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu 2023 yılı Şubat ayı itibarıyla yüzde 17,1 olup, bu oran yasal alt sınır olan yüzde 8’in ve Sermaye yeterliliğinin yüksek olması, olası risklere önlem olarak bankacılık sektörümüzün değerli bir sermayeye sahip olduğu anlamına geliyor.”İkinci konu ise, bölümün takibe dönüşüm oranı 1,9 gibi çok düşük bir seviyede gerçekleşti. Şubat 2023 prestijiyle yüzde yüz. Bu durum sektörün sağlıklı aktif kalitesinin altını çiziyor” dedi.

Bankacılık sektörünün küresel finans piyasaları ile bütünleşik yapısı, nitelikli insan kaynağı ve teknolojik uygulamalardaki öncü faaliyetleri ile ülkemizin bu alanda giderek daha fazla ön plana çıktığını ifade etmektedir. Nebati yaptığı açıklamada, “Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu mevcut güçlü küresel koşullara rağmen, bankacılık sektörümüzün kaydettiği sağlıklı gelişimi arkasına alan ülkemiz, sektörün hedeflerine doğru gerçekten sağlam ve kararlı adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. Türk Yüzyılı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu