Haber

Bakan Kurum’dan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki çalışmalarla ilgili paylaşım Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, tarihine, kültürüne yakışır bir Sur’u yeniden inşa ettiklerini bildirdi.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki onarım ve inşa çalışmalarına ait görüntü paylaştı.

Kurum, “Yıktılar, biz yaptık. Yaktılar, biz yine yaptık. Tarihine, kültürüne yakışır bir Sur’u yeniden inşa ettik.” sözünü kullandı.

Bakanlık tarafından Sur’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Diyarbakır İl Müdürü Nurullah Bilgin de Sur’un eski hali ile yeni hali ortasındaki fotoğrafların kıyaslandığı vakit bütün anıtsal yapıtların etraflarının işgal altında, derme çatma rastgele bir mühendislik hizmeti görmemiş yapılarla dolu olduğunu aktardı.

Bilgin, “Tüm bu alanlar temizlendi, Diyarbakır Kalesi’nin silueti ortaya çıkarıldı. Altyapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz, TOKİ, Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ve İLBANK tarafından çalışmalar tamamlandığı zaman camileri, hanları ve kiliseleri ile Sur tam bir açık hava müzesi olacak.” bilgisini paylaştı.

3 bin 822 iş yeri ve konutun cephesi yenilendi

Videoda, çalışmalar sırasında tarihin ve doğal hoşlukların korunması için büyük hassasiyet gösterildiği vurgulanarak, şu sözlere yer verildi:

“Sur ilçesine 506 konut inşa edildi, 3 bin 822 iş yeri ve konuta da cephe yenileme çalışması yapıldı. Tüm bunlar yapılırken kentin tarihi ve doğal hoşluğunun korunması için büyük hassasiyet gösterildi. Yapılar, cumbasıyla eyvanıyla havuzu ve avlusuyla aslına uygun tasarlandı. Çalışmalarda 300’ün üzerinde mimar ve sanat tarihçisi görev aldı. Kadim bir medeniyete sahip Diyarbakır’da Kurşunlu Mescidi, Ulu Cami, Surp Giragos Kilisesi ve Protestan Kilisesi üzere tarihi geleceğe aktaran yapıtların de onarımı yapıldı. Tarihi eserler, tüm bu çalışmalarla yine gün yüzüne çıkarıldı. Bölgeye toplumsal alanlar, spor tesisleri, okullar yapıldı. Yeşil alanlar artırıldı, tarihi Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri ortasına Millet Bahçesi yapıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu