Teknoloji

Apple’ın elektrikli otomobili yine ertelendi: İşte yeni tarih!

Apple’ın yıllardır üzerinde çalıştığı sürücüsüz araç projesiyle ilgili son dönemde gündem oldukça yoğun.

Project Titan isimli elektrikli ve otonom araç projesini oldukça gizli bir şekilde yürüten Apple, diğer üreticilerden birçok ismi transfer etti.

Sürücüsüz araç projesini diğer üreticilere göre sessiz bir şekilde yürüten ABD’li şirket, şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

Geçtiğimiz yıl Reuters’e konuşan kaynaklar, otomobilin 2024 yılında piyasaya sürüleceğini söylemişti. Ancak görünen o ki bu plan pek de işe yaramadı.

En erken 2028’de ortaya çıkacak

Şirket, ilk aracının lansmanı için yeni bir tarih belirledi ve projeyi 2021 yılından bu yana Lider Yardımcısı Kevin Lynch yönetiyor. Bloomberg’in yeni raporuna göre bu tarih 2028 olarak belirtiliyor.

Direksiyon olacak

Apple neredeyse on yıldır otonom sürüş teknolojisi üzerinde çalışıyor. Aslında şirket, aracı tamamen direksiyonsuz hale getirmek istiyordu.

Bloomberg, 2028 yılında piyasaya sürülecek otomobilin, Tesla gibi diğer elektrikli araç üreticilerinin sunduklarına benzer şekilde direksiyonla sınırlı otonom özellikler sunacağını söylüyor.

Başlangıçta Apple, Seviye 4 özerkliğini hedefliyordu. Ancak şirketin şimdilik Seviye 2 özerkliğine razı olması gerekecek.

Yeni azaltılmış özerklik hedefleri ve projeye Kevin Lynch’in liderlik etmesiyle Apple artık daha gerçekçi ve hızlı hareket edebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu