Haber

Açılırsa piyasaları sallar! Bakan Şimşek’in ilk sözlerinin arkasında bu mesaj mı var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında açıkladığı yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı. Mehmet Şimşekbugün düzenlenen törenle görevi Nurettin Nebati’den devraldı.

“MAKRO-FİNANSAL İSTİKRAR ÖNCELİK OLACAK”

Önümüzdeki dönem için hedeflerini anlatan Şimşek; “Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uyum temel unsurlarımız olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir temele dönmekten başka çaresi yoktur. Kurallara dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi bunun anahtarı olacaktır.” Arzulanan refaha ulaşmak Küresel zorluklar, jeopolitik Gerginliklerin arttığı bir konjonktürde, kurumsal kalitemizi ve kapasitemizi güçlendirerek makro-finansal istikrarı ön planda tutacağız.

“ENFLASYONU TEK RAKAMLI SAYILARA İNDİRECEĞİZ”

Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin sağlanması ve fiyat istikrarının sağlanması temel hedeflerimiz olacaktır. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi, tüm alanlarda öngörülebilirliğin artırılması ve cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankamızın enflasyonla mücadelesine destek olmak temel politikamız olacaktır.”

PİYASALAR NASIL TEPKİ VERECEK

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Devir teslim törenindeki sözleri kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Şimşek’in cümlelerindeki kararlılık, yeni dönemde “Bağımsız kararlar verebiliyor” yorumlarına yol açtı. Ekonominin başına geçen Mehmet Şimşek ile ilgili karara ve teslim töreninde yaptığı açıklamalara yarın açılacak piyasaların tepkisi merak konusu.

hendekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Başa dön tuşu