Haber

ABD Raporu reddetmişti! BM raportörü: “Tehdit ediliyorum”

  • Haber7

İsrail Ordusu, 175 gündür Filistin’e insan haklarına aykırı şekilde saldırıları ile Gazze halkını katlediyor. Gazze Şeridin’de insanlık suçu işleyen İsrail, hastane, okul, cami gibi özellikle kamuya açık kurumları bombalayarak masum sivilleri hedef alıyor. On binlerce masum vatandaşı kadın, yaşlı, çocuk demeden katleden İsrail, yüz binlerce insanı da yurdundan ederek açlıkla karşı karşıya getiriyor. Sivil halka yasaklı fosfor bombaları ile saldırarak savaş suçlarını hiçe sayıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Raportörü Francesca Albanese, geçtiğimiz günlerde BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunduğu Gazze’yle ilgili “Soykırımın Anatomisi” raporunda, İsrail’in Hamas’a karşı sürdürdüğü askeri operasyonlarda, “İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığına inanmak için makul nedenler bulunduğunu” belirtmesinin ardından tehditler aldığını açıkladı.

“SÜREKLİ SALDIRIYA UĞRADIM”

Albanese, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, “Bazı ifadelerinizin, bazı insanları memnun etmeyebileceği göz önüne alındığında, herhangi bir tehdit aldınız mı?” sorusunu, “Göreve başladığımdan itibaren sürekli saldırıya uğradım. Bunun daha fazlası, yani acının çoğu, her gün gözlemlemek, izlemek ve araştırmak zorunda kaldığım yerden geliyor. Evet, tehditler alıyorum. Ekstra önlemlere ihtiyacım olduğunu düşündüm. Üzerimde baskı var mı? Evet var. Bu baskılar benim taahhüdümün ya da işimin sonuçlarının ne olduğunu değiştirmiyor” diye yanıtladı.

Albanese, üzerindeki baskı ve tehditlere rağmen görevini sürdüreceğini açıkladı.

“İSRAİL SOYKIRIM SUÇU İŞLİYOR”

BM İnsan Hakları Özel Raportörü Albanase, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında, uluslararası hukuka atıfta bulunarak soykırımın ulusal, etnik, ırksal veya dini bir grubu tamamen veya kısmen yok etme niyetiyle işlenen belirli bir dizi eylem olarak tanımlandığını söyledi. Albanese, BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunduğu son raporda yer alan soykırım suçu işlendiğine dair bazı iddiaları da düzenlediği basın toplantısında tekrarladı.

Özel raportör, İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı saldırıları beş ay boyunca izleyip analiz ettikten sonra raporu hazırladığını belirterek, “Raporum, İsrail’in Gazze’de bir grup olarak Filistinliler’e karşı soykırım suçu işlediğine inanmak için makul nedenlerin bulunduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Francesca Albanese, İsrail’in spesifik olarak üç soykırım suçu eylemi gerçekleştirdiğini iddia etti. Bu eylemleri “bir grubun üyelerini öldürmek, ciddi bedensel veya zihinsel zarar vermek ve yaşam koşullarının tamamını veya bir kısmını fiziksel bir şekilde yıkıma yol açacak şekilde kasıtlı olarak hesap edilerek değiştirmek” diye açıkladı.

SAVAŞ SUÇU 

Albanese, Filistinli siyasilerin ve sivillerin sistematik olarak katledilmesi, yasadışı silahların konuşlandırılması, hayati önem taşıyan sivil altyapının tamamen yok edilmesi, hastanelerin kasıtlı olarak hedef alınmasını iddialarına örnek olarak gösterdi.

BM Özel Raportörü Albanese, komuta yetkisine sahip üst düzey yetkililer de dahil olmak üzere İsrail toplumunun en üst katmanlarından yayılan ve sıklıkla yansıtılan yaygın bir Filistin karşıtı söylem olduğunu kaydederek bunun Filistin topraklarında görülen savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlara karşı geliştirildiğini savundu.

ABD, İSRAİL’İN GAZZE’DE “SOYKIRIM” UYGULADIĞINI SAVUNAN BM RAPORUNU REDDETTİ

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Filistin Özel Raportörü Albanese’in “İsrail’in Gazze’de Filistin halkına soykırım uyguladığını” savunan raporunu kabul etmediklerini belirterek, İsrail’in “soykırım işlemediğini” savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın brifinginde Gazze’deki son durumu değerlendirdi.

Albanese’in açıkladığı ve “İsrail’in Gazze’de Filistin halkına yönelik eylemlerinin soykırım eşiğini geçtiğini” ifade ettiği raporunu yorumlayan Miller, İsrail’in işlemiş olabileceği savaş suçlarıyla ilgili tartışmaya hiç girmeden Tel Aviv’e bu konuda tam destek verdiklerini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu