Ekonomi

ABD hisse senedi fonlarına beşinci haftada 2,6 milyar dolar giriş oldu

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hisse senedi fonları, Pazar günü sona eren haftada 2,6 milyar dolarlık net girişle üst üste beşinci hafta yatırımcı çekmeye devam etti. Bu, Mart ayının başından bu yana görülen en düşük haftalık net alım seviyesine işaret etti.

Yaklaşan enflasyon raporu öncesinde temkinli bir duruş gözlense de, yatırımcıların yıl içinde üç faiz indirimi beklentisi devam eden girişleri körükledi. Büyük sermayeli fonlar, bir önceki hafta görülen 15,3 milyar $’a kıyasla azalmış olsa da, 6,13 milyar $’lık net alımla özellikle cazipti.

Küçük sermayeli fonlar da 1,45 milyar dolarlık net alımla bir artış yaşadı. Ancak bu coşku tüm fon kategorilerini kapsamadı; çok ve orta sermayeli fonlar sırasıyla 2,86 milyar dolar ve 378 milyon dolar net çıkış bildirdi.

Teknoloji ve sanayi sektörü fonları yaklaşık 1 milyar dolar ve 907 milyon dolar net yatırım alırken, sektöre özgü fonlarda farklı sonuçlar görüldü. Öte yandan, sağlık sektörü 802 milyon dolar kaybederek net satışla karşılaştı.

Sabit gelir alanında, ABD tahvil fonları, daha önce görülen 1,47 milyar dolarlık çıkışa kıyasla 3,47 milyar dolarlık net alım çekerek önceki haftanın trendini tersine çevirdi.

Kısa/ara vadeli yatırım yapılabilir fonlar, son üç haftanın en yüksek seviyesi olan 1,88 milyar dolarlık girişle başı çekti. Kredi katılım ve genel yurt içi vergilendirilebilir sabit gelir fonları da sırasıyla 755 milyon dolar ve 506 milyon dolar giriş gördü.

Hisse senedi ve tahvil fonlarındaki olumlu harekete rağmen, para piyasası fonları 12,08 milyar dolarlık net satışla aynı başarıyı gösteremedi. Bu, bu fonlar için üst üste ikinci çıkış haftası oldu.

Fonların çeşitli yatırım kategorilerine akışı, potansiyel faiz indirimlerine ilişkin iyimserliği ekonomik veriler ve enflasyon endişeleri ışığında temkinli bir yaklaşımla dengeleyen karmaşık bir yatırımcı duyarlılığını yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu