Ekonomi

AB ülkeleri 2035’te benzinli ve dizel arabaların yasaklanmasını onayladı

Almanya, sentetik yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı için AB’den güvence aldı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 2035 yılından itibaren akaryakıt ve dizel motorlu yeni otomobillerin satışını yasaklama girişimini onayladı.

AB Yönetim Kurulu, üye ülkelerin 2035’ten itibaren otomobil ve hafif ticari araçlara katı karbon emisyon standartları getirecek maddeyi onayladıklarını duyurdu.

Yeni araba satılamaz

Yasaya göre otomobil üreticileri 2035 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfırlayacak. Böylece, söz konusu tarihten itibaren karbon salan benzinli ve dizel dahil içten yanmalı motorlu yeni otomobiller AB ülkelerinde satılamayacak.

Ayrıca, 2030 emisyon azaltma hedefi otomobiller için yüzde 55 ve kamyonetler için yüzde 50 olacak.

Geçtiğimiz ay Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda kabul edilen ve yürürlüğe girmesi için AB üye ülkeleri tarafından resmen onaylanması gereken düzenlemeye Almanya başta olmak üzere bir grup ülke karşı çıktı.

Planı desteklemek için Almanya, AB’den e-yakıt olarak bilinen, yenilenebilir enerji ile üretilen ve havadaki karbondioksiti yakalayan sentetik yakıtlar için bir muafiyet istemişti. AB Konseyi ile Almanya arasında yapılan müzakereler sonucunda bu konuda fikir birliğine varıldı.

Almanya, sentetik yakıtla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı için AB’den güvence almıştı.

Bu aşamadan sonra yasa AB Resmi Gazetesinde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu